Sammlung Boros - бункер с модерно изкуство
Винаги се чудя какво би помислил човек, който не ни познава, ако дойде у нас и види до леглото в спалнята ни принт на нож в рамка. Всъщност принтът даже не е принт, а ръчно изработено от нас парче изкуство, реплика на работата на Paulo Nazareth. И не, не сме решили просто ей така да си копираме идеите на хората, самият той е оставил необходимото, за да може всеки, който види творбата му, да може да я пресъздаде и да я отнесе със себе си вкъщи. Това се случва в един бивш бункер в Берлин.
Бункерът Борос е едно от най-интересните и различни места в Берлин за мен. Поне до скоро не беше отразено във всички туристически брошури за града, а и фактът, че за да го посетите трябва месеци по-рано да резервирате място онлайн с час и дата като част от група от само 12 човека, допринася за това.
Собственикът му Кристиан Борос е роден в Полша, но живее от малък в Германия. Запалил се е по изкуството още като тийнейджър, но е преценил, че не иска той самият да го създава и така любовта и възхищението му към визуалното го отвеждат до основаването на собствената му много успешна рекламна агенция на 25 години. И вместо артист, става колекционер, като първото си произведение купува на 18 години с парите, които баща му му е дал, за да си купи кола. Естествено баща му е изключително бесен, когато Кристиан се прибира вкъщи не с кола, а с една лопата...
И така с годините Кристиан Борос, в последстие заедно с жена си Карен, натрупва завидна лична колекция от над 700 творби, включващи картини, скулптури, фотография, аудио, видео и светлинни инсталации и други, или като цяло модерно изкуство от 1990 до днес. В един момент решават, че искат да направят изложба с част от насъбраните творби, и се заемат с търсенето на място. Сред опциите са плувен басейн и болница, но в крайна сметка се спират на бивш бункер от наци-времената, който реконструират с помощта на дизайнери и архитекти. Освен вътрешната му част, която служи като галерия, решават да построят над бункера и своя скромен дом с площ само някакви си 500 квадратни метра, огромна тераса и басейн, гледащи над сърцето на Берлин.
Бункерът отваря врати през 2008-ма с първата постоянна изложба на малка част от Колекция Борос (Sammlung Boros). След 4 години сменят всички изложени творби с нови, давайки живот на втората изложба. А през 2016-та започна и третата. Сред изложените автори са имена като Ai Weiwei, Olafur Eliasson, Wolfgang Tillmans, Cerith Wyn Evans, Klara Liden, Andreas Eriksson и много други.
Ние открихме мястото малко след началото на втората изложба и честно казано много ме е яд, че не успях да видя и първата. Не знаех точно какво да очаквам, предвид че не винаги “разбирам” модерното изкуство. Готиното на Колекция Борос е, че групата от 12 човека винаги има гид (на немски или английски), който дава много информация за всяка творба, за артиста, за бункера като цяло, за създаването му и други интересни факти и отговаря на всякакви въпроси (факт - някои гидове се справят с въпросите по-добре от други). След първата изложба, която видях, дори и аз се запалих малко по модерното изкуство и открих няколко автора, чиито неща много харесвам и продължавам да следя (мечтая си за една звукова инсталация на Alicja Kwade и една фотография на звездното небе на Thomas Ruff. Макар че дори и да намеря начин и финансови средства да си ги закупя, остава въпросът какво ще ги правя и къде ще ги събирам). Третата изложба не ме впечатли колкото втората, но също има много интересни неща. Освен самите творби, е наистина различно преживяване да се разхождаш в бункер, в който са се крили хора, в последствие е служил за склад на тропически плодове, а после е станал дом на едни от първите рейвове в Берлин. Следи от това умишлено са запазени и до днес – от дупки от куршуми до неонови бои по стените. Мястото е наистина страхотно и ако планирате да посетите Берлин и имате поне малко интерес към модерното изкуство ви го препоръчвам повече от стандартните музеи и галерии. Местата наистина трябва да се резервират доста рано, но си заслужава усилието и организацията.
Всички снимки са от Инстаграм страницата на Колекция Борос. В самия бункер снимките са забранени. Ако искате да резервирате места вижте тук.