Бананови безглутенови мъфини
В групата на голямата ми дъщеря в детската градина има едно момиченце с цьолиакия. Родителите и, които непрекъснато посещават семинари и обучения на тема глутен, глутенова непоносимост и цьолиакия, ни обърнаха внимание, че дори и най-малкото количество глутен – например чаена лъжичка пшеничено брашно в застройката на цяла тенджера ястие, води до отключване на симптомите. В детските градини тук родителите носят домашна храна за какво ли не – празнуване на карнавал, Великден, рождени дни, разни други празници и пикници. Като домашни храни над тях няма и никакъв контрол. Оказа се, че изключително много хора смятат, че количеството има значение, тоест спокойно могат да употребят алергени, стига да са в малко количество. Всъщност обаче далеч не е така и дори хлябът на момиченцето се реже на отделна дъска, защото попаднали трохички от пшеничения отново връщат симптомите и.
И така аз се заех да разучавам безглутеновото печене, защото и на мен ми се налага често да приготвям разни неща за градината. По принцип родителите на момиченцето са оставили пакетирани сладки, за да може винаги да има и за нея нещо, когато се празнува, но донесените сладкиши съдържат глутен. Аз не мога да преживея мисълта, че всички деца ще ядат нещо, а едно от тях ще ги гледа и винаги приготвям нещо специално за нея или дори вече нося изцяло безглутенови храни.
След този роман стигам до днешните мъфини! Другата седмица в градината ще се празнува Великден с великденска закуска и всички ще носим по нещо. Поглеждайки списъка видях плодове, зеленчуци и след това пшеничени хлебчета, пшеничени солетки, пшеничени крекери. Реших аз да занеса нещо безглутеново за всички и се спрях на мъфини. В последните 2 седмици ги направих общо 5-6 пъти. С 2 яйца, с 3 яйца, с повече кокосово брашно, с по-малко и така нататък, докато най-накрая съм доволна от рецептата. Не залепват вече за формите, както и имат приятна лека консистенция и не са сухи. Идеални са за следобеден снак, не съдържат рафинирана захар. Кашуто придава приятен вкус, както и добавя нутриенти, защото е доста богато на различни минерали, сред които и желязо. Един мъфин има около 12 грама протеин, 37 грама въглехидрати, както и 1 милиграм желязо (препоръчителната дневна доза е между 7-11 милиграма според възрастта на детето). Калориите са около 190.
Този вариант е напълно бейсик, можете да направите много вариации с ядки вътре, както и с боровинки или други плодове. По принцип не ги декорирам, но голямата обича да помага, така че ги поръсихме с малко орехи и шоколадов сос за снимките.
РЕЦЕПТА
Време за приготвяне: 35 мин.
Порции: 8 мъфина
Продукти:
3 яйца
50 гр. кокосово брашно
2 добре узрели банана
100 гр. тахан от кашу
80-100 гр. кленов сироп*
½ ч.л. сода
1 ч.л. ябълков оцет
щипка сол
¼ ч.л. екстракт от ванилия
*Ако бананите, които използвам, са много узрели - почти изцяло кафяви, то намалявам кленовия сироп от 100 на 80 грама. Може да се намали още и да се остави само около 50 гр. особено ако мъфините са за бебета. В този случай бих намалила и брашното на около 40 грама.
Начин на приготвяне:
Загрейте фурна на 180 градуса.
В блендер смесете всички съставки и пасирайте до еднородна смес. Разпределете я в мъфин форми, така че да не са пълни и да има малко място под ръба. Мъфините не се надигат много, но все пак излизат над формата, затова не препълвайте формите догоре. Аз използвам силиконови форми за мъфини за многократна употреба, защото мъфините излизат лесно от тях, а и нямат хартиена формичка, която хем е боклук, хем трудна за малки ръчички за премахване.
Сложете мъфините във фурната и печете около 20-25 минути, докато започнат да позлатяват отгоре и клечка излиза чиста. Оставете да изстинат 10-15 минути във формите и извадете и оставете на решетка да изстинат напълно. Най-вкусни са напълно изстинали.