Веган шоколадов мус

90678E18-CCAC-412A-8F71-43F71630C1AF.JPG

Доста се поизмъчих с този мус докато получа това, което исках. Знаех, че за веган шоколадов мус са нужни аквафаба (водата, в която е варен нахут или боб), шоколад и по желание подсладител. Още с първия опит да налучкам пропорциите се получи мус, но винаги се стягаше прекалено много. След няколко опита се сетих за тази рецепта на Ирина Купенска (която съм приготвяла и наистина е супер вкусна!), в която тя споменава, че използва 50% млечен и 50% тъмен шоколад, защото само с тъмен шоколад, мусът прекалено много се стяга. Тогава реших да приложа същата логика и при този веган мус и взех 60% шоколад вместо 70%, и хоп – мусът се получи лек, въздушен и вкусен, но все пак стегнат - точно какъвто го исках!

Защо изобщо се занимавам с веган шоколадов мус, когато не съм веган? Защото е интересно. Защото се опитвам да намаля консумацията си на животински продукти. Защото имам приятели вегани и предвид, че правя десерти обикновено за гости, е готино да имам идеи, които ще се харесат на всички, не само на веганите.

DD622437-90B5-4D5B-ABB0-F5AF3B64B21D.JPG

Готвенето с аквафаба се оказа изключително забавно – сигурна съм, че почти всеки, който не е пробвал и тръгне да разбива водата от сварен нахут за първи път, всъщност почти не вярва, че ще се получи. Или поне аз не вярвах. Докато 5 минути по-късно не се удивих на плътната и стегната въздушна пяна, която се получи. Същевременно искам да кажа, че относно това колко е здравословна аквафабата няма много научна информация. Това се дължи до голяма степен на факта, че тя е “открита” като кулинарна съставка едва през 2014-та година. И преди това се е консумирала на някои места, но тогава се популяризира като заместник на яйцето. Има информация, че някои вещества в нея причиняват стомашен дискомфорт, газове и други проблеми. За разлика от истинските яйца, тя е бедна на хранителни вещества. Същевременно обаче е и бедна на протеини, както и не е силен алерген като яйцето, което я прави подходяща за хора с определен вид хранителни режими или здравословни проблеми. И най-вече е идеална за вегани. Но все пак тъй като хранителният и състав все още се изучава и няма достатъчно информация, аз като всеяден човек предпочитам да я употребявам само от време на време.

Важно е да спомена, че е най-добре да си сварите нахут сами, защото този, който се продава готов, обикновено е в консерви, в които се слагат храните още горещи и по този начин причиняват химикали от консервата да навлязат в течността, в която се съхранява храната, както и в самата храна в по-малки количества. Затова например често ще прочетете да измиете консервирания боб или нахут преди консумация. Ако все пак нямате време сами да варите нахут, то потърсете сварен нахут в стъклен буркан. Друг проблем е, че консервираният нахут обикновено има добавена сол, а на нас аквафабата ни трябва за десерт, тоест това не е оптимално (но пробвах и след като се добави захар не се усеща много поне с тези количества шоколад и захар). Ако варите сами имайте предвид, че е нужно течността да се концентрира добре, за да може да се разбие като белтък. Аз варя 1 чаша нахут с 3-4 чаши вода (нахутът предварително се накисва една нощ и водата се изхвърля), като след като е готов го вадя и оставям течността още малко да къкри, за да изври повече вода и да се концентрира. Търсеният резултат е леко по-гъста и “лепкава” течност с жълтеникав цвят.

Аквафаба - водата, в която е варен нахут

Аквафаба - водата, в която е варен нахут

Ако и вие си варите често нахут или имате и желание за нещо ново, дори и да не сте вегани – пробвайте! Мусът няма абсолютно никакъв вкус на нахут, както и не мисля, че изобщо някой може да познае дали е веган или не е и какво има в него (освен ако не е с кулинарно образование естествено). А същевременно е и много вкусен, а и по мое скромно мнение всъщност доста по-лесен за приготвяне от стандартния шоколадов мус с яйца! Но тъй като целият вкус идва реално от шоколада и захарта, недейте да пестите средства от шоколада и вземете такъв с добро качество.


РЕЦЕПТА


Време за приготвяне: 25 минути, но след това около 3 часа в хладилник

Порции: 4

Продукти:

  • 200 гр. шоколад с 60% какао (веган, четете съдържанието на опаковката, не всички 60-70 процентови са веган)

  • 160 гр. аквафаба (водата, в която е варен нахут)

  • 70 гр. захар*

За украсата

*Ако не обичате сладко, можете да премахнете захарта съвсем или да я намалите. За мен така оптимално имитира познатия като вкус шоколадов мус.


Начин на приготвяне:

Сложете в подходяща купа шоколада, натрошен на парченца, и разтопете на водна баня. Разбъркайте добре и оставете да изстине докато е топъл, но не и горещ.

През това време сложете в купа аквафабата и я разбийте на сняг. Отнема 5-10 минути (някъде четох, че може и 15). Трябва да се разбие твърдо – когато обърнете купата, пяната да не се помръдва. Ако не става може аквафабата да не е достатъчно концентрирана ако сте я приготвяли сами. За малко помощ може да сложите съвсем мъничко сок от лимон - няколко капки, той спомага за образуването на хубава стегната пяна. Добавяйте захарта малко по малко и разбивайте докато получите стегната пяна.

Добавете шоколада към пяната и внимателно разбъркайте, така че да задържите възможно най-много от създадения обем на пяната. Изсипете в купички и оставете в хладилник минимум 1 час, по-добре се получава след около 3 (може и цяла нощ, на мен лично след една нощ в хладилника ми хареса още повече).

Украсете с бита кокосова сметана и какао преди сервиране.