Веган кокосови сладки
Йеее, нова рецепта! И аз не си вярвам! Честно казано ми омръзна да е зима, омръзна ми от праз и карфиол - нищо против тях, обожавам ги и рецептите с тях са безкрайни, но музата ми за готвене явно е заминала някъде из топлите страни да се попече на слънце. Мечтая си вече за пролет и плодовете и зеленчуците, които тя носи със себе си. Все пак си готвя, и то всеки ден, просто не намирам мотивация да снимам за блога.
И докато с повечето рецепти съм в абсолютен застой, напоследък доста експериментирах с разни сладки неща. Тези кокоски са един от много успешните експерименти и ги правя за 4-ти път, но за първи се вземам в ръце да ги снимам. Подобни са на известните macaroons (да не се бърка с macarons), само че са веган. Откакто открих аквафабата за себе си, съм решила да изпробвам всякакви възможни идеи, които биха имали яйца или белтъци, но да ги заместя с аквафаба. Сред експериментите ми имаше един епичен провал за веган брауни бисквити. Някой ден ще се пробвам да направя и веган макарони, но нека да му дойде времето.
А дотогава тези кокоски могат да задоволят желанието за нещо сладко на всеки, който обича кокос. За разлика от гореспоменатите браунита, кокоските се получават всеки път без грешка и са от любимия ми тип сладки, които не можете да познаете, че всъщност са веган. Можете да заместите бадемите с каквито си поискате смлени ядки, резултатът ще е също толкова вкусен! Също можете да варирате захарта - 70 грама мисля е горе-долу оптималното ниво, за да не се различават от кокосови сладки от магазина, но всъщност мисля че може да се свали с 10-20 грама, както и да се увеличи с толкова ако искате по-сладко.
И нещо ново в блога - въведох в края на рецептата стикер с информация за хранителната стойност. Предстои ми да се върна назад и да ги добавя във всички рецепти, така че ако някой се интересува, ще дам знак в Инстаграм, когато съм напълно готова. Информацията е ориентировъчна - понякога има разлика според марката на използваните продукти, но бих казала, че тя е минимална, така че посочените долу стойности са доста близо до това, което ще получите и вие вкъщи. Надявам се това нововъдение в блога ще ви бъде полезно!
Рецепта
Време за приготвяне: 40 минути
Порции: 9 сладки
Продукти:
50 гр. студена аквафаба* (водата, в която е варен нахут)
80 гр. смлени бадеми
60 гр. настърган кокос
70 гр. сурова тръстикова захар (възможно най-фината, която можете да намерите, но не пудра захар)
щипка сол
разтопен шоколад за украса (по желание)
* Ако използвате нахут от консерва/буркан, директно използвайте водата, като предварително я изстудите една нощ или поне 3-4 часа в хладилник. Ако вие сами варите нахута, вижте няколко съвета как да направите своята аквафаба в текста преди рецептата тук.
Начин на приготвяне:
1. Загрейте фурната на 130 градуса без вентилатор.
2. Важно е преди да започнете да разбивате водата от нахута, тя да е добре изстудена. По желание можете да капнете 1-2 капки лимонов сок или 1 щипка винена киселина (cream of tartar), за да се разбие водата по-лесно. Разбийте водата с миксер докато стане плътна гъста пяна, и когато обърнете купата надолу, пяната не пада от нея. Добавете щипка сол и малко по малко захарта и разбивайте на висока степен на миксера. Крайният резултат трябва да е гъста и лъскава пяна.
3. Смесете в купичка бадемите и кокоса и разбъркайте добре. Изсипете ги при разбитата аквафаба и внимателно разбъркайте с шпатула, докато сместа стане еднородна.
4. В тава, покрита с хартия или подложка за печене, оформете сладки. Аз използвам лъжица за сладолед, моята е с малък диаметър от около 4-4,5 сантиметра. Можете да използвате лъжица или дори просто ръцете си. При мен се получават 9 сладки.
5. Сложете във фурната и печете 30 минути (ако сладките ви са по-малки от моите, то и времето за печене ще е малко по-кратко, намалете с около 5 минути. Същото важи и ако са по-големи - времето ще е по-дълго). Извадете от фурната и оставете сладките да поизстинат, в началото се разпадат ако се вдигнат. След 20-тина минути вече можете да ги преместите на решетка да изстинат напълно.
6. Можете да ги декорирате по желание, например с разтопен тъмен шоколад. Сладките се получават меки и крехки с леко хрупкава коричка. Най-вкусни са напълно изстинали. Могат да се съхраняват в добре затворена кутия за 1-2 дни.