Тиквен сладкиш с глазура от крем сирене
Не знам кой сезон ми е най-любим – тиквеният, асперженият или доматеният. Или май всички. Едно е сигурно – много се радвам на тиквите всяка година. Не просто обичам тиква, а и обичам подправките, с които се съчетава най-добре – канела, карамфил, джинджифил, индийско орехче – все подправки, които носят топлина и уют, особено нужни през тъмните и сиви есенни дни.
Това не е сладкиш за тези, които броят калории или държат да се хранят супер здравословно – това е сладкиш за наслада и уют и за онези дни, в които калориите нямат значение. Това е сладкиш, който събира всички около масата на чаша топло кафе и пълна наслада.
За мен това, което го прави толкова вкусен, са многото аромати, преплетени вътре. Захарта мусковадо (можете да я намерите например тук, тук или тук – линковете не са спонсорирани; а специално тази на Био Класа съм виждала и из доста физически магазини) е нерафинирана и голямото и съдържание на меласа придава карамелен вкус и аромат. Можете да я замените с друга нерафинирана кафява захар или в краен случай с бяла, но с бяла няма да е същото. Подправките са познатите за тиквени сладкиши, но от себе си добавих и портокалови корички, които придават свежест. Фурмите вътре не са задължителни, но пък са като разпръснати хапки карамел в сладкиша. А препечените ядки добавят още една текстура и са приятен завършек.
Можете да напаснете подправките според това какво обичате вие. Можете да смените фурмите вътре с ядки или шоколадов дропс. Можете и да увеличите количеството на подправките за по-интензивен вкус. Аз приготвям сладкиша така, защото когато подправките са в по-големи количества на мен много ми харесва, но на децата ми не.
Рецепта
Адаптирана от NY Times
Порции: 12-14 (сладкишът е много голям - висока форма с диаметър 25 см, ако формата ви е малка намалете с 1/3 или дори наполовина)
Време за приготвяне: 90 минути
Продукти:
За сладкиша
400 гр. брашно
80 гр. захар тъмно мусковадо
300 гр. бяла захар
1 консерва тиква или 420 грама пюре от тиква*
3 големи яйца на стайна температура
210 гр. слънчогледово олио или друга растителна мазнина
2 ч.л. бакпулвер (9 грама)
1 ч.л. сода за хляб (5 грама)
½ ч.л. сол
80 гр. заквасена сметана
1 ч.л. екстракт от ванилия
настъргана кора на един портокал
2 ч.л. канела
1 ч.л. джинджифил на прах (по желание)
¼ ч.л. прясно настъргано индийско орехче (по желание)
¼ ч.л. карамфил на прах (по желание)
120 грама фурми без костилките (по желание)**
За глазурата
120 гр. крем сирене на стайна температура
45 гр. пудра захар
1 ч.л. прясно изтискан лимонов сок
½ ч.л. екстракт от ванилия
5-8 с.л. прясно или ядково мляко (до желана консистенция на глазурата)
Декорация
Леко запечени ядки като орехи или пекан (по желание)
* Пюрето от тиква може да е от консерва или домашно направено. Домашно най-добре използвайте тиква Хокайдо и я печете във фурна по-дълго време на ниска температура. Ако пюрето, което се получи, ви се струва воднисто, може да оставите в тензух за сирене една нощ да се отцеди. Повече информация за домашно пюре от тиква има в рецептата за тиквен пай с кленов сироп. Аз лично отцеждам за по-стегнато пюре и по-малко влага в сладкиша.
** Моите фурми са medjool, защото са много меки и карамелени.
Начин на приготвяне:
1. Загрейте фурната на 170 градуса без вентилатор.
2. В купа пресейте брашното, бакпулвера, содата, солта. Добавете подправките – канела, джинджифил, индийско орехче и карамфил и разбъркайте.
3. Сложете захарта и олиото в купа, разбъркайте с телена бъркалка, за да се смесят добре. На средна степен на миксера добавяте яйцата едно по едно, като оставите половин минутка между всяко, за да се инкорпорират добре в сместа. Добавете екстракта от ванилия, заквасената сметана, тиквата и портокаловите корички и разбъркайте, докато всичко се смеси добре.
4. Изсипете сухите съставки при мократа смес и разбъркайте с телена бъркалка – не с миксер!
5. Нарежете фурмите на малки парченца и ги добавете към сместа. Разбъркайте.
6. Намажете добре стените на форма за сладкиши и поръсете леко с брашно. Изтръскайте излишното брашно. Изсипете половината смес, загладете добре с шпатула и добавете останалата смес, като отново загладите накрая с шпатулата.
7. Печете около 60-65 минути – проверете с клечка дали излиза чиста, което значи, че сладкишът е готов. Ако не е – оставете още 5 минути и проверявайте.
8. Оставете във формата 10-тина минути да изстине преди да го обърнете върху решетка, за да изстине напълно.
9. Докато сладкиша изстива не изключвайте фурната, а сложете ядките в тава, така че да са само един слой. Печете във фурната около 5 минути, разбъркайте ги и ги оставете още 2-3 минути, докато хванат хубав загар. Преместете веднага в чиния, за да не продължат да се готвят в горещата тава. Сега вече можете да изключите фурната
10. Направете глазурата. Разбийте крем сиренето с миксер и добавете лимоновия сок и ванилията. Пресейте пудрата захар над сместа и разбийте отново. Добавете 3-4 с.л. лъжици мляко докато глазурата стане толкова течна, колкото на вас ви харесва за работа – аз предпочитам по-течна.
11. Поръсете сладкиша с глазурата. Добавете ситно нарязаните печени ядки. Сервирайте!