Как летим с 2 деца и толкова ли е сложно?
По тази тема получавам най-много въпроси, а е тази част от пътуванията ни, която най-малко ме притеснява. Приемам я като необходимо зло и ако детето реве 3-4 часа и всички в самолета ни гледат (и тайно или не чак толкова тайно ни мразят) така да бъде. Летенето е много кратка и незначителна част от едно пътуване, която мога да преживея дори и ако се окаже много неприятна. За моя радост мога искрено да кажа, че такава тя за нас все още не е била! В частност го отдавам първо на тази си нагласа, и второ на подготовката си.
Какво е важно за мен преди, по време и след полет?
РЪЧЕН БАГАЖ. За багажа като цяло писах в предния пост. Винаги могат да ни изгубят багажа дори и с директен полет (случвало се е на приятели). На нас пък досега винаги са ни губили поне една част от багажа ако имаме полет с прекачване. Нося всичко необходимо за децата за поне един ден в ръчния багаж – храна, памперси, дрехи за смяна, пижами, спални чувалчета и т.н. Звучи много, но се събира в една голяма чанта или куфарче за борден багаж. Евентуално добавям и предмети от първа необходимост за нас големите (но си признавам, че нас предимно жертвам). Първо така не се налага да пристигнем и да хвърчим да търсим магазини, за да купим необходимото. Второ – ако пристигнем късно, можем директно да си легнем, без да отваряме големите куфари и да ровим в тях за нещата, които ни трябват.
Друго много важно в ръчния багаж – капки за нос, термометър, антипиретици. Напълно е възможно дете да вдигне температура точно по време на 7-8-9-часов полет и ми е важно да са ми под ръка.
ПОЛЕТИ. Летенето на дълги полети не е задължително по-лесно нощем, както пише навсякъде в Интернет. Когато летяхме за Северна Каролина избрахме полет през деня. Решихме, че с наспани деца може би ще е по-лесно. Да, бяха активни, но бяха в добро настроение. Започнаха да се изморяват чак, когато чакахме за втория ни вътрешен полет и него го проспаха. След багажи, коли и прочие, пристигнахме в хотела в полунощ местно време, което за децата реално беше 6 сутринта, тоест легнахме и те заспаха веднага много изморени. И това до голяма степен помогна да се преборят с джетлага, нулирахме им вътрешните часовници още с идването. Така че според времето на тръгване и пристигане решаваме какъв полет искаме (ако имаме избор, често такъв няма).
ПРЕДИ И СЛЕД ПОЛЕТ. Винаги остявям децата да тичат/лазят/играят преди и след полет или между два полета. Има изключения естествено - ако след полет е време за сън се опитвам да ги приспя в ергономичната раница, количка, кола и т.н. Но идеята е, че въпреки погледите, които лазещо по “пълния с боклуци и бактерии под” на летището бебе събира, движението им е нужно. Особено, когато проходят и станат активни, децата нямат никакво желание да стоят седнали на едно и също място няколко часа. Затова им давам да изразходват енергия на воля преди и след полет. Готиното е, че някои летища имат супер яки детски кътчета за игра (летище Варна например е жестоко!). А на тези, на които няма такива екстри, стига и просто пода - колко му трябва на едно дете…
ИЗЛИТАНЕ И КАЦАНЕ. Винаги съм давала биберон-залъгалка на децата си при излитане и кацане, за да помогне с налягането в ушите. Можете и да кърмите или дадете шише с течност. Никога нито едно дете не е показвало, че изобщо усеща някаква разлика, а са пътували и със запушен нос. С. вече е голяма и няма биберон и дори не и давам задължително напитка, просто чакам да ми каже ако нещо я притеснява.
ЗАНИМАНИЯ ПО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТ. Докато в ежедневието лимитирам времето на децата си пред телевизора, както и забранявам таблет и особено YouTube на голямата, по време на полет всички забрани остават на земята. Whatever happens in the air stays in the air. С. беше във възторг по време на презокеанския ни полет, че си има собствен “телевизор” пред нея. Таблетът е зареден с игри, които гледаме да са поне малко образователни. И естествено носим книжки, дребни играчки, четем бордните списания, опитваме се всячески да занимаваме децата, но ако се наложи (и винаги в един момент се налага) просто вадим таблета или пускаме филмче. Моята настройка е следната – ако карам детето да направи нещо много извънредно за него – да стои седнало часове наред, да пропусне сън и т.н., то аз трябва да се отплатя също с нещо извънредно, което компенсира неудобствата, които аз му създавам. Така полетът е по-лесен за всички.
СПАНЕ ПО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТ. Може би най-сложната точка. По принцип за кратък полет не е голяма драма - и да спи и да не спи дори и да е време за сън, нещата са лесно поправими след това и нямат голям ефект. При дълъг полет обаче си е жизненоважно детето да се наспи. На първо място спането е по-лесно ако детето (малко дете, не бебе) има собствено място. Такова не е задължително ако детето е под 2 години, но може да бъде закупено. За кратък полет никога не бих се замислиха, не си струва парите, но бих за дълъг, защото от опит мога да кажа, че дълги (а дори и къси) полети с активен тодлър, седнал във вас, са си предизвикателство. За бебета има вариант за безплатно бебешко легълце на дълги полети. Броят им е изключително лимитиран, а запазването им е абсолютна мистерия. Преди САЩ проведохме милиони разговори с авиокомпаниите и накрая пак не знаехме как става. Предимно казват, че е важно да се отиде възможно най-рано на летището, защото легълцето не може да се букне предварително и който превари - завари. На отиване не успяхме, но пък можехме на връщане (но сами се отказахме). Легълцата са доста малки и ако имате по-едро бебе едва ли ще ви свърши работа след 8-9-10 месеца. Ако бебето ви е много мобилно, върти се много като спи или обича да спи по корем също в по-напредналите месеци ще е трудно. Ако обаче имате бебе под 6 месеца се опитайте да резервирате такова. Безценно е да оставиш бебето сладко да си спи и да можеш и ти да подремнеш или просто да имаш свободни ръце. Като цяло най-добре е да говорите с авиокомпанията, защото в зависимост коя я тя има ограничения за възраст (някои легълца например са до 6 месеца), легълцата варират по размери (виждала съм максимален размер за бебето 65 см, 75 см, както и 83 см), както и има разнообразни ограничения в килограмите.
За по-големите дечица, както казах собствено място е от значение. Чела съм, че много помага при нощен полет да се измият зъбките и после да се сложи пижама и така познатата рутина спомага да заспят по-лесно. При нас на връщане от Америка с нощен полет просто изчакахме вечерята и след нея връчихме на С. важните и за сън предмети (по това време биберон и плюшена играчка) и и казахме, че е време за сън. Учудващо тя сложи глава в скута на баща си и директно заспа и проспа остатъка от полета.
С бебе номер едно помощ винаги ми е била ергономичната раница. С. е проспивала не един полет до България, М. спа 6-7 часа в нея на връщане от Америка. Покривам главичката, за да не е светло, изправям се между редовете и се поклащам (доста интензивно за забавление на останалите пътници) докато не заспи. След това сядам и дори аз мога да подремна или гледам филм.
СТОЛЧЕ/КОШНИЦА ЗА КОЛА –да или не? По време на полет в Европа бебетата получават удължение за колана на родителя, с което трябва да са закопчани по време на излитане, кацане и турбуленция докато седят в скута им. Неприятното е, че ако бебето е заспало на гейта примерно в ергономичната раница, трябва да се извади и да се закопчее с колана. В САЩ (и до САЩ с американски авиокомпании) такова чудо няма. Бебетата са без каквато и да е било протекция при турбуленция и се разчита изцяло на това родителят да ги държи здраво. Бях доста шокирана, защото представете си случай на силна турбуленция, нещо ме удря по главата и припадам и бебето ми литва из самолета абсолютно необезопасено?! Принципно е възможно да вземете на борда столче за кола/кошница, което след това може да използвате и в таксита или в кола под наем. Моделът трябва изрично да е разрешен от авиокомпанията (питайте!). За целта обаче бебето/детето задължително трябва да има свое собствено място, тоест за деца под 2 години трябва да закупите такова.
ДЕТСКА КОЛИЧКА. В зависимост от авиокомпанията (отново питайте) обикновено можете да вземете детската количка до самия самолет. Предавате я на гейта точно преди да се качите в самолета и ви я връщат пак пред самолета или на/до лентата за багаж. Проблемно е само ако имате полети с прекачване - при нас например се случи да предадем количката на гейта, след което тя просто продължи с останалия ни багаж към другия самолет и изкарахме 4 часа на междинното летище без нея. Честно казано ако имате малко бебе и бебеносите дори не ви е нужна за самото летище. В зависимост от дестинацията и детето ви, може да не ви е нужна като цяло. Например на ски ваканция не я взехме - в снега с количка не става, а и по-голямата част от времето бяхме във вилата. Ергономичната раница беше достатъчна. Все пак ако вземете количка и решите да я чекирате като куфарите си, имайте предвид, че много често по този начин могат да ви я повредят. Продават се удобни чанти за транспорт на колички, които ги предпазват от повреди. Или просто си вземете количката до самолета, както описах. На някои летища има предоставени безплатни колички за ползване, но са рядкост (например летището в Гьотеборг).
ХРАНА ПО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТ. Ако имате бебе или малко дете спокойно можете да вземете необходимите за него храна и напитки за полета в ръчния си багаж. Това е доста свободна формулировка, но намеква, че не може да натъпчете 3 двулитрови шишета вода в ръчния багаж. Като цяло се има предвид шише с напитка (вода, сок, чай), адаптирано мляко, термос с гореща вода, шише с вода за приготвяне на АМ, домашни пюрета, готови пюрета, паучове (банани, ябълки, солети и подобни може да вземе всеки, те не са течни). Аз нося в ръчния каквото ми е необходимо за полета, както и адаптирано мляко и 1-2 бурканчета готово пюре за първия ден след полета (както писах в случай, че ми изгубят багажа). Никога не съм имала никакви проблеми, нито с готови пюрета в бурканче, нито с домашни, приготвени от мен. Като цяло предавате храната, минават я през машини (не ми се е налагало да опитвам пред персонала никога) и ви я връщат. Готово.
На дълъг полет някои авиокомпании предлагат безплатни менюта за бебе или тодлър. Поръчахме от интерес, въпреки че имахме всичко. За бебето получихме бурканчета зеленчуково и плодово пюре, а за тодлъра имаше храни, които уж всички деца ядат (пиле, картофи, картофено пюре, кюфтенца). Моят тодлър естествено не пипна нищо, освен малкото хлебче...
ДЖЕТЛАГ. Тежък е за всички (освен за С., която е нечовек и нея такова нещо не я хваща). Най-тежък беше за бебето. М. беше на почти 8 месеца, когато заминахме за Америка и трябваше да се справи с 6 часа разлика, първите 2 дни не знаеше какво се случва. Приятелка, която пътува често до Лос Анджелис с дъщеря си, ми каза, че е най-добре да изморя децата през деня, за да се научат да спят нощем. Това работи при нея. Аз направих обратното – оставихме М. да спи доста през деня. Видимо беше изтощена и е известно, че колкото по-изморено легне едно бебе вечер, толкова по-зле спи. Първият ден спа 2 пъти – един път 3 и един път 4 часа. Будува 2 часа през нощта. Вторият ден спа 2 пъти по над 2 часа и будува 1 час през нощта. На третия ден пак спа 2 пъти над 2 часа, но влезе в ритъм и не се събуди (освен за нормалните кърмения) нощем. Също я излагах на възможно най-много слънце през деня (определя производството на мелатонин и съответно помага за промяната на циркадния ритъм на организма), както и директно храненията и минаха на часовете на новото място (тоест когато стана в 9 сутринта местно време, въпреки, че за нея е било следобед, аз и дадох закуска, ако пристигнем на обед нищо, че за нея е време за вечеря аз ще и дам обяд и тн. – реално тази точка е важна само за бебета в разгара на захранването.)
БОНУС: изключително по-лесно е да летиш с бебе (особено на дълъг полет) ако е кърмено. Факт. Не споря за или против адаптираното мляко. Просто казвам, че е изключително по-лесно ако се кърми, имам опит и с двете.
Това е. Пак доста индивидуално, но се надявам полезно за някои от вас. Ако имате въпроси съм насреща. И отново ще се радвам да споделите вие как летите с вашите деца и най-вече винаги търся нови креативни начини да ги забавлявам без да се налага да вадя таблета, така че споделете ми в коментарите!